Ολοκληρώθηκε το Ε’ Μετεκπαιδευτικό Συνέδριο του Τμήματος Αυτοάνοσα Ρευματικά Νοσήματα και Κύηση του ΜΗΤΕΡΑ με Τίτλο: “Η ΑΥΤΟΑΝΟΣΙΑ συναντά την ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ με σύμμαχο την ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ”. Το συνέδριο αφιερώθηκε στον εκλιπόντα Καθηγητή, άνθρωπο, φίλο, δάσκαλο, Γεώργιο Βαϊόπουλο.
Στόχοι της εκδήλωσης:
1) Η ενημέρωση ιατρών και ασθενών πως η τεκνοποίηση γυναικών και αντρών με Αυτοάνοσο Ρευματικό Νόσημα είναι πλέον εφικτή – υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
2) Η επίτευξη σωστής επικοινωνίας και συνεργασίας των εμπλεκόμενων ιατρικών ειδικοτήτων στο πεδίο της Αναπαραγωγής, είναι επιβεβλημένη.
Η Αυτοανοσία εμπλέκεται σε όλα τα στάδια της Αναπαραγωγής. Το 5ο Μετεκπαιδευτικό Συνέδριο – όπως και τα προηγούμενα – τελούν υπό την Σκέπη της Αγίας Άννης – Προστάτιδας των άτεκνων ζευγαριών.
![](https://sayyestothepress.gr/wp-content/uploads/2024/03/Messenger_creation_86989d74-c2c8-4637-88ff-db3a39696b08-681x1024.jpeg)