11) Αγγλία γίναμε…;

Μάρκος Λινάρδος, Σκεπτόμενος οπαδός

Και που τέτοια τύχη θα μου πείτε φιλαράκια μου προσγειωμένα; Ok μια ευχάριστη σκέψη κάνω μωρέ βλέποντας τον Βόλο και τον ΠΑΣ Γιάννινα να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας, στο ομολογουμένως όχι και πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα του κόσμου, μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Το κυριότερο όμως είναι ότι βρίσκονται στις πρώτες
θέσεις επαρχιακές, μικρομεσαίες ομάδες και μάλιστα με δύο πεντακάθαρες νίκες. Ο δε ΠΑΣ μάλιστα έχει νικήσει ΠΑΟΚ (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός) δύο από τους υποτιθέμενους
μεγάλους του πρωταθλήματος.
Και αν τα πράγματα ξεκίνησαν ονειρεμένα για Βόλο και ΠΑΣ δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για το big 4 ή 5 αν βάλουμε και τον ΑΡΗ. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκίνησε με στραβοπάτημα στο Κραϊσκάκη μετά το 0-0 με τον Ατρόμητο. Προβλημάτισε και για το
αποτέλεσμα σαφώς αλλά κυρίως για την εικόνα του. Η εικόνα του δεν βελτιώθηκε ούτε στη Λαμία με αντίπαλο την τοπική ομάδα για την δεύτερη αγωνιστική όμως ήταν πιο αποτελεσματικός στις τελικές του και πήρε τη νίκη με 1-2 αν και στο τέλος καρδιοχτύπησε από κάποιες χαμένες της Λαμίας με κορυφαία το δοκάρι του Καραμάνου.
Παναθηναϊκός και ΑΕΚ ξεκίνησαν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Νίκες απέναντι σε Απόλλων και Ιωνικό αντίστοιχα και μάλιστα σε δύο ματς καρμπόν.
Και οι δύο μπήκαν νωθρά και υποτιμώντας τους αντιπάλους τους και θα μπορούσαν να είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ αν οι επιθετικοί Απόλλωνα και Ιωνικού ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν (περισσότερες από μια). Και οι δύο όμως μετά το 20΄ λεπτό πήραν την κατοχή, πίεσαν, σκόραραν, κέρδισαν αποβολές και καθάρισαν
τα ματς τους με 4-0 και 3-0 αντίστοιχα. Η δεύτερη αγωνιστική όμως ήταν τελείως διαφορετική και για τους δύο. Ήττα για τον Παναθηναϊκό στα Γιάννενα με 1-0(η 6 η συνεχόμενη στην έδρα του ΠΑΣ) και ισοπαλία 3-3
στην Κρήτη με τον ΟΦΗ για την ΑΕΚ με οδυνηρό μάλιστα τρόπο αφού το γκολ της ισοφάρισης το δέχτηκε στις καθυστερήσεις. Εδώ είχαμε δύο τελείως διαφορετικά ματς. Ο Παναθηναϊκός με πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι δεν κατάφερε ποτέ να απαντήσει στο γκολ που δέχτηκε στο 5 ο μόλις λεπτό του παιχνιδιού. Στην Κρήτη η ΑΕΚ αν
και με παίκτη λιγότερο προηγήθηκε με 0-3 δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και όλοι γίναμε μάρτυρες της ομορφιάς του ποδοσφαίρου (όχι αν είσαι οπαδός της ΑΕΚ).
Για τον ΠΑΟΚ και τον ΑΡΗ δεν έχουμε να πούμε και πολλά. Ο μεν ΠΑΟΚ ξεκίνησε με κακή εμφάνιση και ήττα από τον ΠΑΣ στην Τούμπα. Μέτριος προς κακός ήταν και στη Τρίπολη με τον Αστέρα όμως τελικά πήρε τη νίκη με 0-1 με ένα αυστηρό πέναλτι που δόθηκε από τον
VAR. Ο δε ΑΡΗΣ μετά από δύο αγωνιστικές έχει μια ισοπαλία με τον ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη και μια ήττα από τον Ιωνικό στη Νίκαια. Είναι τελευταίος με -5 βαθμούς αφού λόγω τιμωρίας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6. Εννοείται ότι κρατάμε το θετικό της όλης φάσης που δεν είναι άλλο από την βαθμολογία και την κορυφή της να την μοιράζονται ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Βόλος.