Η ΕΝΙΑ Gallery παρουσιάζει στον νέο της χώρο την Κυριακή 13 Νοεμβρίου την έκτη ατομική έκθεση του Μάριου Φούρναρη με τίτλο «Ευτυχώς, κάποτε η π-οίηση τελειώνει».
Η αρχιτεκτονική διαμόρφωση και κάτοψη του νέου εκθεσιακού χώρου κατέχει δεσπόζουσα σημασία στην συγκρότηση της έκθεσης. Τα περίπου σαράντα έργα παρουσιάζονται ως τμήματα μιας σύνθεσης – εγκατάστασης, αναπτύγματα των εννοιολογικών και εικαστικών αναζητήσεων του καλλιτέχνη. Ο Μάριος Φούρναρης μελετά σε βάθος την ιστορία και την ιστορία της τέχνης και θίγει εκ νέου, στο σήμερα του, το ζήτημα της ύπαρξης μιας τέχνης με κοινωνικό χαρακτήρα. Επιμέλεια έκθεσης: Νίκη Παπασπύρου, ιστορικός τέχνης.
Εγκαίνια Έκθεσης: Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 19:00
Διάρκεια Έκθεσης: 13 Νοεμβρίου 2022 έως 11 Μαρτίου 2023 (17 Δεκεμβρίου έως 12 Ιανουαρίου 2023 η έκθεση θα παραμείνει κλειστή)
Ώρες Λειτουργίας: Πέμπτη / Παρασκευή: 12:00 – 20:00, Σάββατο: 12:00 – 16:00
Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερη για το κοινό.