Με τη μαγευτική δύναμη μιας αξεπέραστης μουσικής διαδρομής, ο Γιώργος Νταλάρας έρχεται στο Christmas Theater για μια σειρά συναυλιών με ωραίες παρέες και ανεξάντλητες ιδέες.
Προσκαλεί φίλους από τον χώρο του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού με τους οποίους συναντιέται εντός κι εκτός σκηνής. Είναι οι ταλαντούχοι τραγουδοποιοί, ερμηνευτές, μουσικοί που αγαπάει και θαυμάζει και του αρέσει να τραγουδάει παρέα.
Μαζί τους και με οδηγό τραγούδια, γνωστά και ανείπωτα, ο Γιώργος Νταλάρας επιδιώκει να μεταμορφώσει το κοινό της κάθε βραδιάς στο Christmas Theater, σε μια ωραία παρέα.
Είναι ωραία να είμαστε παρέα. Γιατί «οι παρέες γράφουν ιστορία».
2 θεμα
«Χθες το βράδυ» στο Μουσικό Βαγόνι Orient Express
Η Αμαξοστοιχία-Θέατρο το Τρένο στο Ρουφ σας υποδέχεται και φέτος στο Μουσικό Βαγόνι Orient Express με τη μουσική παράσταση «Χθες το βράδυ», από την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021 και κάθε Κυριακή στις 20.00.
«Χθες το βράδυ», μια τζαζ ματιά στο χθες της ελληνικής μουσικής με αξέχαστα μουσικά κοµµάτια σε mainstream jazz διασκευές, µεταξύ άλλων των Γιαννίδη, Καπνίση, Σπάρτακου, Μουζάκη, Μωράκη, στον ατμοσφαιρικό χώρο του Orient Express µε την πατίνα του χρόνου και το άρωµα της jazz.
Μουσική εµβληµατικών συνθετών του παρελθόντος, από την κλασσική µουσική ως τον κινηµατογράφο και φυσικά τραγούδια, με εμφανή επιρροή από την jazz της εποχής τους.
Τραγουδά η Αθηνά Ρούτση, στο µπάσο ο Γιώργος Γεωργιάδης, στο πιάνο και τις ενορχηστρώσεις ο Δηµήτρης Καλαντζής.
Η παράσταση, όπως και ο οµότιτλος δίσκος που έχει κυκλοφορήσει, είναι αφιερωµένα στον µεγάλο πιανίστα της ελληνικής jazz Μανώλη Μικέλη.